zdravé zúbky

Domáca ústna voda

Keď si pozriete zloženie kupovanej ústnej vody, sú tam často suroviny, ktoré ani nepoznáme, nevieme, aký majú na nás účinok a často sú také štipľavé, že sa nedá ústna voda ani v ústach udržať.
A pritom je jednoduché, si urobiť ústnu vodu doma, stačí na to len pár prísad a budete mať nielen zdravé zuby a ďasná, ale aj svieži dych.

A čo budeme potrebovať?
15 g sušenej šalvie
20 klinčekov
2 celé škorice
500 ml vody
30 ml vodky

A ako na to?
Do hrnca dáme klinčeky a škoricu, zalejeme vodou a necháme zovrieť, stíšime a na miernom ohni necháme 10 minút povariť. Odstavíme, prisypeme šalviu a necháme 12 hodín lúhovať, najlepšie je si to pripraviť večer a ráno pokračovať. Ráno cez plátno alebo sitko precedíme a pridáme na zakonzervovanie vodku. Ak máme domácu klinčekovú tinktúru, môžeme pridať aj pár kvapiek tinktúry. Ústnu vodu prelejeme najlepšie do sklenenej nádoby a používame ráno a večer po umytí zubnou pastou. Po použití ústnej vody už ústa nevymývame. Ústnu vodu neprehĺtáme, kvôli obsahu alkoholu.
Vďaka obsahu alkoholu nám ústna voda pri izbovej teplote vydrží 3 mesiace, ak ju skôr nespotrebujeme.

Vďaka bylinkám bude mať zase priaznivé účinky na ústnu dutinu. Šalvia dezinfikuje a lieči rany v ústach, škorica ničí baktérie, zabraňuje tvorbe zubného kameňa a tiež dezinfikuje a osvieži dych a klinčeky sú výrazné antiseptikum a pôsobia ako prevencia pred vznikom paradentózy. Dokonca sa v stomatológii používali na znecitlivenie pri zákrokoch.

Túto ústnu vodu môžete použiť pri bolesti hrdla ako kloktadlo.

A ešte jeden tip, takúto ústnu vodu môžete použiť aj ako darček k narodeninám, Vianociam…


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.