prírodné antibiotika

Domáce „antibiotiká“

Konvenčné antibiotiká nemajú práve najlepšiu povesť kvôli ich vedľajším účinkom. Napadlo by vám však, že niektoré potraviny – pri správnom skombinovaní – pôsobia aj antibioticky, bez nepríjemných vedľajších účinkov? Predstavujeme vám recept, pomocou ktorého si môžete vyrobiť akési prírodné „antibiotikum“ na prevenciu.

Prírodné antibiotikum
Aké by bolo pekné, keby ste si mohli sami ľahko vyrobiť prírodné „antibiotikum“ bez vedľajších účinkov z jednoduchých ingrediencií, ktoré možno máte vo svojej kuchyni.

Zložky prírodného antibiotika posilňujú aj imunitný systém, aby sa lepšie vysporiadal s vonkajšími hrozbami.

Prečo sa prírodné antibiotikum používa na prevenciu
Nižšie pripravený recept samozrejme nie je určený pre život ohrozujúce akútne prípady. V takejto situácii by ste sa určite mali poradiť so svojím lekárom – už aj preto, že prírodné antibiotikum sa musí podľa pôvodnej receptúry macerovať dva týždne. Ide teda skôr o prostriedok prevencie, napr. v časoch, keď sa šíria infekcie.

V akútnych prípadoch môžete prírodné antibiotikum použiť aj bez dvojtýždňovej doby macerovania – samozrejme nie ako samostatnú liečbu, ale len ako doplnok k liečbe odporúčanej lekárom a samozrejme len vtedy, ak lekár nemá námietky proti užívanie prírodných antibiotík.

Ak nemáte radi chuť octu, môžete užívať jednotlivé najemno nastrúhané ingrediencie, ale kvôli ich pikantnosti len v malom množstve a zamiešať napríklad do dresingu alebo nátierky.

Prírodné antibiotikum vďaka vlastnostiam jeho zložiek bojuje proti rôznym druhom baktérií. Zlepšuje tiež krvný obeh. Tajomstvom účinku by nemali byť jednotlivé ingrediencie ale skôr ich kombinácia.

Zloženie a príprava: „Prírodné antibiotikum“

Čas prípravy: cca 15-20 minút + plus 2 týždne macerovanie

Nasledujúci recept je tradičný a osvedčený recept. Preto, ak chcete z akéhokoľvek dôvodu vynechať alebo nahradiť jednu alebo druhú zložku, môžete tým zmeniť účinok.

Ingrediencie na cca 0,7 litra
700 ml jablčného octu (nepasterizovaného)
25 g cesnaku – ošúpte a nastrúhajte
70 g cibule – ošúpte a nakrájte nadrobno
17 g čerstvej feferónky/chilli (cca 2 ks) – tie najpálivejšie, aké nájdete – nakrájajte na malé kúsky
25 g čerstvého zázvoru – umyte a nastrúhajte najemno
15 g čerstvého chrenu – očistite a nastrúhajte najemno
27 g čerstvých koreňov kurkumy – umyte a nastrúhajte najemno
¼ lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia
2 lyžice kvetového medu

Príprava
Všetky ingrediencie – okrem jablčného octu – dajte spolu do misky a dôkladne premiešajte, pracujte v rukaviciach, kvôli kurkume, ktorá farbí do žlta a trvá dlhšiu dobu, než sa farby zbavíte a štipľavým paprikám.

Nalejte zmes do väčšieho zavareninového pohára.

Nalejte jablčný ocot tak, aby bol obsah dobre pokrytý. Nádobu zatvorte a silno pretrepte.

Potom nádobu umiestnite na dva týždne na chladné a tmavé miesto. Počas tejto doby niekoľkokrát denne pretrepte. Do octu sa tak prenesú účinné látky z cesnaku, čili a pod.

Po dvoch týždňoch preceďte cez jemné plátno alebo sitko, dobre vyžmýkajte, aby ste získali, čo najviac tekutiny a nalejte do fľaše.

Možné využitie vyžmýkanej zmesi
Vyžmýkanú zmes môžete použiť vo veľmi malých množstvách ako korenie na varenie. Zmes (výlisky) vysušte v sušičke alebo pri nízkych teplotách v rúre, potom ju rozmixujte a naplňte do koreničky.

Trvanlivosť
Prírodné antibiotikum odporúčame skladovať v chladničke.

Pokiaľ zmes vonia a chutí sviežo a korenisto, môžete ju používať až tri mesiace alebo dlhšie. Ak však dôjde k zmenám v chuti alebo vzhľade, už ju nepoužívajte.

Prírodné antibiotikum – použitie
Upozornenie: Zmes je veľmi silná a pikantná! Ak vo všeobecnosti neznášate korenené jedlá a pikantné korenie, nemali by ste prírodné antibiotikum používať, ani v malých množstvách.
Niektorí ľudia môžu užívať prírodné antibiotikum aj samotné (čo zvyšuje jeho účinnosť). Pre niektorých ľudí je však neriedený príliš pikantný a/alebo príliš kyslý.
Užívajte 1 polievkovú lyžicu prírodného antibiotika denne na posilnenie imunitného systému a v boji proti prechladnutiu. Najlepšie je pridať túto dávku do pohára vody (150 ml).
Ak práve bojujete s vážnejším ochorením alebo infekciou, užívajte 1 polievkovú lyžicu antibiotickej zmesi päť až šesťkrát denne (opäť zriedenú vodou) – pred jedlom, s jedlom alebo po ňom, ako vám to vyhovuje. Účinok je silnejší nalačno, no nie každý ho znesie.
Ako prevenciu môžete liek užívať napríklad 14 dní, potom si dať štvortýždňovú prestávku a znova 14 dní užívať.
Ak máte existujúce ochorenia alebo už užívate iné lieky, poraďte sa o užívaní prírodného antibiotika so svojím lekárom.
V žiadnom prípade nezačnite užívať len prírodné antibiotikum a nevysaďte lieky, ktoré vám predpísal lekár! Užívajte ho po konzultácii s lekárom, ako podporný prostriedok.
Deti a tehotné ženy môžu používať prírodné antibiotikum len po konzultácii so svojím lekárom.
Dojčiace matky by mali myslieť na to, že silná aróma prírodného antibiotika by mohla prejsť do materského mlieka, čo nemusí byť pre dojča príjemné. Použitie počas dojčenia odporúčame konzultovať s pôrodnou asistentkou alebo gynekológom.
Ak máte alergiu na niektorú zložku, nemali by ste prírodné antibiotikum užívať alebo pri príprave danú zložku vynechať.
Ak užívate prírodné antibiotikum čisté, môžete si po jeho užití vložiť do úst plátok pomaranča alebo citróna, aby ste uvoľnili ostrosť v ústach.
Zriedenú zmes môžete kloktať pri bolestiach v hrdle.
Prírodnú antibiotickú zmes je možné samozrejme použiť aj v kuchyni ako dochucovadlo do polievok a dusených pokrmov. Zmiešaný s olivovým olejom vytvorí výborný, veľmi zdravý dresing.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.