zdravé kvasenie

Zdravá kvasená zelenina

Kvasenie zeleniny je nielen zábavné, ale aj zdravé a chutné! Kimchi, kyslá kapusta, uhorky kvašáky a ďalšie druhy kvasenej zeleniny sú čoraz populárnejšie. Kvasená (fermentovaná) zelenina chutí obzvlášť lahodne, keď sa pripravuje doma. Pri domácej príprave máte istotu, že zelenina obsahuje živé bakteriálne kultúry, ktoré sú prospešné pre naše zdravie, pre črevnú mikroflóru a môžu dokonca posilniť náš imunitný systém. U komerčných produktov, hoci sa pripravujú prirodzeným kvasením, z dôvodu trvanlivosti a bezpečnosti potravín sú pred uvedením na trh pasterizované, čo tiež zabíja živé kultúry.

V tomto článku vám prezradíme naše tipy a triky na kvasenie zeleniny – jednoducho, zdravo a s veľkou dávkou lásky.

Existujú dva rôzne spôsoby mliečneho kvasenia zeleniny:
1. V slanom náleve (ako napríklad kvasené uhorky).
2. Vo vlastnej šťave (ako kyslá kapusta).

Tento krát si predstavíme kvasenie v slanom náleve, návod krok za krokom. Vášmu kvaseniu tak už nič nestojí v ceste.

Kuchynské potreby:

Sklenený pohár
Nôž, doska, škrabka
Hrniec
Strúhadlo
Kuchynská váha
Menší pohár, špajdle
Misky

Ingrediencie:

Zelenina podľa vlastného výberu
Soľ
Korenie podľa vlastného výberu

Postup:

Zeleninu očistite, umyte vodou, prípadne ošúpte a nakrájajte na kúsky. Čím jemnejšie je zelenina nakrájaná, tým rýchlejšie prebehne kvasenie. Čím sú kúsky väčšie, tým trvá kvasenie dlhšie a kúsky zostanú chrumkavejšie.
Zeleninu navrstvite do skleneného pohára. Ak chcete použiť korenie, je najlepšie umiestniť ho najskôr na dno nádoby, aby neskôr nevyplávalo nahor. Na vrch položte list zeleniny, prípadne môžete použiť prekrížené špajdle, aby zelenina nestúpala hore.
Teraz pripravte 2% roztok. Na to stačí rozpustiť 20 g soli v litri studenej prevarenej vody (používa sa aj 3-5 % roztok, to vtedy, ak chceme zeleninu dlhšie skladovať, alebo u zeleniny, ktorá by sa mohla ľahko pokaziť, napríklad cuketa, papriky, uhorky) a týmto roztokom zalejte zeleninu. Všetko by malo byť pokryté tekutinou. Tento bod je obzvlášť dôležitý.
Od vrchu nádoby nechajte 3-4 cm miesta, aby ste predišli pretečeniu počas fermentácie. Dbajte na to, aby na povrch nevyplávali žiadne kúsky alebo korenie.
Na zeleninu položte pohár plný vody, ako záťaž. Nechajte zeleninu kvasiť pri izbovej teplote 5-7 dní. V teplejšom prostredí môže začať mliečne kvasenie skôr.
Teraz môžete sledovať, ako baktérie mliečneho kvasenia začínajú svoju prácu. Sú to bublinky, ktoré sa tvoria medzi zeleninou. Soľný roztok sa počas fermentácie stáva mliečnym a zakaleným.
Potom vložte kvasenú zeleninu do chladničky a nechajte tam kvasiť ďalšie 1-2 týždne.
V závislosti od druhu zeleniny a veľkosti kúskov bude Vaša kvasená zelenina pripravená na konzumáciu celkovo po 2-4 týždňoch fermentácie.
Chutí dobre, však? Dobrú chuť!

Poznámky
Kvasenú zeleninu môžete skladovať zatvorenú v chladničke dlhšiu dobu. Kvasenie bude prebiehať aj počas uskladnenia v chladničke, ale už pomalšie. Väčšina kvasenej zeleniny vydrží bez problémov v chladnom prostredí aj niekoľko mesiacov.
Pri nakladaní zeleniny môžete experimentovať, vyskúšajte pridať Vaše obľúbené korenie, kurkumu, zázvor, kari, drvenú rascu, chilli papriku, garam masala, rímsku rascu…
Zeleninu môžete kombinovať podľa vlastných preferencií, samotnú kapustu, kombináciu kapusty s mrkvou, kapusty s cibuľou, kapusty s červenou repou, alebo kombináciu červená repa s mrkvou a zelerom, samotné reďkovky, alebo aj reďkovky v kombinácii s kalerábom, fantázii sa medze nekladú 🙂


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.