tipy pre začínajúcich hobby kuchárov

Najlepších 10 tipov pred varením

Špeciálne pre začiatočníkov je jeden z najdôležitejších kuchárskych tipov, vyhradiť si čas na varenie, pretože zhon znamená nebezpečenstvo. Len ten kto varí s pokojom, dostane sa v poriadku do cieľa.

 

Starostlivo si premyslite, čo chcete variť, čo všetko k tomu budete potrebovať a či máte naozaj všetky prísady doma. Aby ste nemuseli utekať do obchodu, keď už budete mať jedlo rozvarené.

 

Skontrolujte si, či ste správne oblečení a učesaní. Znie to síce vtipne, ale nie je to tak. Dlhé, rozpustené vlasy alebo široké rukávy môžu byť pri mixovaní alebo nad varení na plynovom sporáku nebezpečné. Preto je lepšie aj z hygienických dôvodov si vlasy zopnúť a obliecť sa trošku prakticky, tak, aby ste sa mohli aj zašpiniť.

 

Vytvorte si priestor na pracovnej ploche. Keď budete chcieť naservírovať špagety na tanier, už nebudete mať čas, aby ste si urobili miesto.

 

Vopred si prichystajte všetky prísady, ktoré budete potrebovať. Keď bude olej horúci, musíte už mať slaninu nakrájanú a cesnak ošúpaný. Dajte si každú prísadu buď na malý tanier alebo do malej misky. Profi kuchári tomu hovoria „Mise en place“ teda asi „všetko na mieste“ a prikladajú tomu veľký význam.

 

Nezabudnite, kde máte náplaste a skúste byť kľudní, keď sa naozaj niečo nepodarí a pri varení ste sa poranili alebo porezali. Všetko odstavte, sadnite si a zhlboka dýchajte. Po pár minutách bude vyzerať svet lepšie.

 

Ešte na začiatku si prestrite stôl a pamätajte na to, že aj oči jedia. Aj keď budete jesť sami.

 

Rozhodnite sa, čo k jedlu budete piť. Keď už budete mať jedlo naservírované v miskách, je neskoro začať odšťavovať pomaranče.

 

Keď už varíte, pokúste sa veci, ktoré už nepotrebujete, upratať alebo umyť. Všetko čo zaschne, sa potom horšie a namáhavejšie čistí. Ale nestresujte sa kvôli tomu! Varenie by vám malo robiť hlavne radosť.

 

Po dokončení sa uistite, či ste skutočne vypli všetky horáky, ktoré ste používali. Aby ste nezažili ďalší stres!


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.