Prírodné čistiace prostriedky

Prírodné čistiace prostriedky

Potraviny na škvrny

 Prírodné čistiace prostriedky pri čistení domácnosti sú znova v móde. Motto je: od chémie späť k prírode.

Prečo by sme nemali hneď siahnuť k potravinám? Prirodzene jednoduché, jednoducho prirodzené.

Tu nájdete zopár tipov a trikov, ako funguje použitie prírodných prostriedkov na čistenie škvŕn.

 

Prvá pomoc pri upchatom potrubí, páchnucich popolníkoch a spálených hrncoch

Každý z nás pozná upchatú odpadovú rúru a vie, aké starosti to môže urobiť. O nápravu sa môžeme postarať celkom jednoduchým a prirodzeným spôsobom, vriaca voda zo zemiakov. Túto nalejte priamo do odpadov. Buďte ale opatrní pri plastových rúrach, aby ste ich nepoškodili.

Rovnako ako upchatie, často nás moria nejaké zápachy, ktoré sa rýchlo začnú šíriť. Úplne na začiatku nepríjemných zápachov stojí popolník. Aby ste zabránili šíreniu nepríjemného zápachu do nosa, stačí posypať spodok popolníka hydroxidom sodným, znížite tým zápach.

Pri prihorených jedlách vie každý, aké náročné je odstrániť prihorené usadeniny z hrncov. Dobrý tip: jednoducho si urobte zmes z cukru a sódy alebo vody s octom a soľou a nechajte túto zmes pomaly variť v hrnci. Potom sa dá špina z hrnca ľahšie odstrániť. Hliníkové hrnce sa čistia najľahšie, keď v nich vyvaríte šupky z jabĺk.

 

Rýchle pomôcky na čistenie

Zvyšky z pečenia z plechov sa najrýchlejšie vyčistia, keď ich na noc necháte vonku. Druhý deň ráno budú stvrdnuté zvyšky mäkké a budú sa dať ľahko odstrániť.

 

Okná sa budú lesknúť, keď do vody pridáte trochu soli. Pri čistení používajte najlepšie mäkký, vlhký novinový papier, a suchým papierom vytrite okná do sucha.

 

U pohárov sa môže stať, hlavne ak ich umývate v umývačke, že na nich zostanú fľaky, ktoré tak ľahko nezmiznú. Tu platí, poháre potrite soľou a fľaky zmiznú.

 

Varíte radi ryby? Potom poznáte, ako zostane na príbore nechutný rybací zápach. Na odstránenie zápachu vám pomôže potrieť príbor plátkom citrónu.

 

Ušetriť čas a peniaze

O použití citrónovej šťavy alebo octu na umývanie vane alebo umývadla vie už každý.

Ale viete aj to, že prírodné čistiace prostriedky, ktoré sú také obľúbené v kuchyni, môžete použiť aj na prinavrátenie lesku topánkam? Napríklad lakovky, ktoré sú už matné, môžete potrieť polovicou cibule a dodatočne vyleštiť. Takisto aj šperkom môžete prinavrátiť lesk: potrite šperk cibuľou, nechajte ho pár hodín stáť a potom ho vytrite jemnou handričkou.

 

Ak chcete, aby váš nábytok znova vyzeral ako nový, využite znova prírodné prostriedky. Zmes z 3 PL oleja, 3 PL octu a 1 KL soli vám dá vysoko účinné leštidlo na nábytok, pričom ale pri tmavom nábytku by ste namiesto octu mali použiť červené víno, aby ste zabránili zafarbeniu.

 

Ako jednoduchý a nenahraditeľný prostriedok na odstraňovanie škvŕn sa osvedčila rebarborová šťava, zubná pasta a sliny. Tieto môžete použiť skoro všade a sú skutočnými pomocníkmi v domácnosti.

 

Ale nielen usadeniny a nečistoty sú otravnými každodennými spoločníkmi, tiež parazity a plesne číhajú denne v každom rohu. Umývacie hubky sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie. Preto by sa mali tieto častejšie vyprať v koncentrovanej slanej vode, opláchnuť v čistej vode a následne vysušiť na vzduchu.

 

S týmito tipmi ušetríte nielen veľa peňazí, ale aj čas pri čistení domácnosti.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.