10 najlepších tipov

Výhodne a chutne variť: 10 najlepších tipov

Výhodne variť ale napriek tomu pestro a chutne – kto by nepoznal túto výzvu? Je to jedno či študent, žena v domácnosti alebo dôchodca: s malými trikmi, správnym prístupom k nakupovaniu a kreativite môže každý ušetriť. Ale výhodne neznamená zle, ale jednoducho rafinovane!

 Aj keď nemusíte obracať každý cent tri krát: každé ušetrené euro uľaví rodinnému rozpočtu a môžete si za to dopriať nejaké iné pekné veci. 

Výhodne variť tip 1: Naplánujte si celý týždeň

Výhodne variť sa začína premysleným plánovaním: dobre si premyslite pár dní vopred, čo chcete v nasledujúcich dňoch variť a potom podľa toho nakupujte. Takto môžete zladiť pokrmy a optimálne zúžitkovať zvyšky, nakúpiť väčšie balenia a využiť špeciálne ponuky.

 

Výhodne variť tip 2: Nakúpte do zásoby

Pozrite sa do svojej špajzky, koľko potravín má v skutočnosti dlhšiu životnosť. To sa pohybuje od cestovín, kuskusu, ryže alebo šošovice cez rajčinový pretlak a olej až po ryby v konzerve, cícer alebo nakladané uhorky. Všetky tieto potraviny môžete kľudne nakupovať vo väčších množstvách, keď sú v akcii. Toto má hneď dve výhody: ušetríte peniaze a máte vždy k dispozícii trvanlivé základné prísady, aby ste spolu so zvyšnými ľahko sa kaziacimi surovinami vykúzlili skvelé pokrmy.

 

Výhodne variť tip 3: Nenakupujte hladní

Určite to tiež poznáte: idete na nákup so škŕkajúcim žalúdkom a na konci máte v nákupnom košíku čipsy, keksíky alebo hotové výrobky z chladiaceho regálu, ktorými len rýchlo zaženiete hlad. Ale potrebujete takéto veci naozaj? Alebo nim chcete len rýchlo zahnať najväčší hlad? Faktom ale zostáva: kto ide nakupovať hladný, nakúpi viac maškŕt, ktoré vôbec nepotrebuje a jeho plánovanie bolo zbytočné. Zvyknite si skôr na to, aby ste išli na nákup s plným žalúdkom a kupujte len tie veci, ktoré skutočne potrebujete, aby ste si mohli uvariť niečo sami.

 

Výhodne variť tip 4: Nakupujte na správnom mieste

Našťastie je u nás veľký výber potravín, kto šetrí môže nakupovať v diskontoch, kto má záujem o domáce potraviny, môže nakúpiť na farmárskych trhoch. Ak nakupujete v supermarketoch, vyberajte si ich vlastné značky, nakoľko tieto výrobky sú lacnejšie ako značkové. A často v obale značkového produktu nájdete ten istý výrobok ako u vlastných značiek. A ešte jeden tip pre nákup: cenovo výhodné produkty sa často nachádzajú najčastejšie v nižšej tretine regálov, nehľadajte teda len vo výške očí.

 

Výhodne variť tip 5: Nakupujte sezóne a regionálne

Jahody a špargľa sú dobrým príkladom: kto ich chce kúpiť mimo sezóny, musí siahnuť o dosť hlbšie do vrecka, pretože tieto sa potom dovážajú zo severnej Afriky, Izraelu alebo Španielska. Preto by ste mali dávať prednosť sezónnym produktom, ktoré pochádzajú z vašich regiónov – tieto sú nielen cenovo výhodnejšie ako dovážané produkty, ale aj čerstvejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu.

 

Výhodne variť tip 6: Správne ohodnoťte svoju potrebu

Kupovať do zásoby je užitočné, ale len v prípade, že tie potraviny aj využijete. Ak napríklad potrebujete 2 papriky, nemusíte kupovať veľké balenie. Možno je cena za kilo výhodná, ale načo nám to pomôže, keď zbytky nevyužijete.

 

Výhodne variť tip 7: Zbytky rozumne využite

Apropo zbytky: nenechajte žiadne potraviny skaziť sa. Možno to znie ako samozrejmosť, ale nedá sa to len tak ľahko docieliť. Alfa a omega je tu optimálne zhodnotenie zbytkov. Ak vám zostane nejaká prísada navyše, napríklad tá paprika, nájdite si nejaký recept, kde zvyšok papriky využijete. Alebo si pripravte zdravý zeleninový šalát s paprikou.

Čo nemôžete využiť pre iné pokrmy, zmrazte, ako napríklad mleté mäso, niektoré druhy zeleniny alebo omáčky. Z cestovín môžete vyčarovať chutné jedlo pridaním toho, čo nájdete v chladničke… Napríklad zbytky pečeného kurčaťa môžete pokrájať na kocky, pridajte kukuricu, farebnú papriku, tatársku omáčku, osoľte a okoreňte a máte vynikajúci cestovinový šalát.

 

Výhodne variť tip 8: Nič nevyhadzujte priskoro

V podstate nemusíte brať dátum minimálnej spotreby príliš vážne – veľa výrobkov sa dá použiť ešte o pár dní dlhšie. Napríklad ak skladujete ryžu, cestoviny, kuskus alebo čaj v suchých a čistých priestoroch, môžete ich použiť oveľa dlhšie, ako je napísané na obale. Aj u citlivejších produktov ako sú jogurty, mlieko alebo maslo neznamená, že ich v deň, keď končí záruka, musíte vyhodiť. Produkty si dobre popozerajte, očuchajte ich a verte svojím zmyslom. Ak ich neotvoríte, môžete ich zjesť aj po skončení minimálnej trvanlivosti.

 

Výhodne variť tip 9: Zredukujte mäso vo vašom jedálničku

Cenovo výhodne variť znamená aj variť vegetariánsky – pretože mäso je často najdrahšia prísada vo veľa bežných jedlách. Nemusíte sa úplne vzdať mäsa, ale zopár vegetariánskych jedál počas týždňa uľavia nielen peňaženke, ale jesť menej mäsa robí dobre aj nášmu zdraviu. Koniec koncov, experti na výživu odporúčajú zjesť maximálne 600 g mäsa alebo mäsových výrobkov za týždeň.

 

Výhodne variť tip 10: Urobte si čas

Pripravte si vždy sami to, čo si môžete urobiť sami: hotové produkty sú v mnohých prípadoch zbytočné a drahé a často nimi ani neušetríte čas. Napríklad hotové zmesi na pečenie, do ktorých aj tak musíte pridať čerstvé mlieko a vajcia. Alebo zabalený a umytý šalát – ktorý sa nielen rýchlejšie pokazí ako hlavička čerstvého šalátu, ale často prenáša aj neželané baktérie. Je síce pravda, že sú niektoré tieto výrobky praktické, ale určite nie výhodnejšia a určite nie zdravé.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.