ako zabrániť odpadkom v kuchyni

Ako zužitkovať zbytky zeleniny a ovocia v kuchyni

Vyhadzujete stonky z byliniek alebo šupky zo zeleniny a ovocia? Už nemusíte! Dajú sa z nich vyčarovať nádherné pokrmy. Znížite tým aj množstvo odpadkov, keď využijete potraviny celé. Čo všetko môžete vyčarovať z zvyškov potravín vám prezradíme tu.

Spotrebovať ovocie bezo zvyškov

Chystáte koláč, kde idú ošúpané jablká? Super, ale šupky z jabĺk neodhadzujte. Môžete ich použiť na pridanie chuti do nápojov ako sú sangria, punč, varené víno alebo iba do čistej vody. To isté platí aj pre kôru z citrónu alebo pomaranču (ak teda ide o chemicky neošetrené ovocie). Tieto môžete aj na jemno nastrúhať a nasypať ich na šalát a môžete ich pridať aj k veľa jedlám a pečeným pokrmom na dodanie chuti. Nastrúhanú citrónovú kôru môžete tiež zamraziť a použiť neskôr.

V smoothie sa dajú super zúžitkovať jedlé zvyšky z ovocia a zeleniny, šupky, odrezky, môžete z nich vykúzliť chutné a zároveň zdravé nápoje.

Ananás, kokosový orech a melón môžete vydlabať a použiť ako misu, v ktorej môžete servírovať bowle, koktejl alebo ovocný šalát. Takto prekvapíte svojich hostí originálnym nápadom. Takisto môžete naservírovať tekvicovú polievku priamo vo vydlabanej tekvici.

Rozmanitosť ovocia a zeleniny

Tiež odrezky zo zeleniny sa dajú mnohostranne využiť. Okrem smoothies ich môžete spracovať v krémových polievkach, omáčkach k cestovinám alebo nákypoch. Toto platí hlavne pre stonky z brokolice.

Tiež zelené lístky, ktoré často končia v odpadoch, môžete zužitkovať. Napríklad z mrkvovej vňate môžete urobiť pesto (v ktorom sa môžu výborne zužitkovať aj stonky byliniek) alebo z redkvičkových lístkov, koreňovej  zeleniny alebo zemiakových šupiek zdravé chipsy v rúre.

Mäkká zelenina a ovocie, alebo tie s odretými miestami sú najlepšie na tepelné spracovanie. Je to jedno, či máte radšej sladké alebo pikantné – chutney, marmeláda alebo relish (je to anglický výraz pre prílohu k jedlu, zeleninovú  zmes).

Šupky zo zeleniny a hlavne z cibule sa dajú výborne použiť ako skvelé korenie riedkych polievok alebo ako základ pre zeleninový vývar príp. zeleninovú polievku. To isté platí aj pre odrezky z mäsa a kostí.

Čo sa môže použiť na dochutenie

Nikdy nezahadzujte kôru z parmezánu! Môžete ho použiť na ochutenie cestovinových omáčok alebo polievok! Jednoducho počas varenia vložte syr do omáčky a pred servírovaním syr vytiahnite. Z parmezánovej kôry sa dá uvariť aj pikantný vývar, ktorý môžete použiť na zjemnenie omáčok.

Aj vanilkové struky, ktoré ste už vyškrabali, nevyhadzujte. Vložte ich ku kryštálovému cukru a hneď budete mať domáci vanilkový cukor. Prázdne vanilkové struky môžete nechať lúhovať aj v punči, čaji a iných nápojoch, aj bez dužiny zanechá dostatok chuti.


1 komentár
PavlinaOn

12 októbra, 2016 @ 8:56 pm

Odpoveď

super nápady, toto ma nikdy nenapadlo

Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.