ako varit vajcia?

Ako uvarím vajcia?

Aj keď sa hovorí, že vajíčka vie uvariť aj úplný začiatočník v kuchyni, je toto vyjadrenie trochu zavádzajúce.

Vajíčko na mäkko, miešané vajíčka alebo dokonca pošírované vajcia nie sú také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Ale so správnymi tipmi a trikmi sa to určite podarí.

 

Ako spoznám čerstvé vajcia?

Potrepte ich: Ak je vajce čerstvé, nebudete počuť žiadny zvuk.

Ovoňajte ich: Cez poréznu škrupinu prechádzajú aj pachy a vône. Ak je vajce pokazené, vonia nahnito, po sírovodíku.

Skúška plávania: Čerstvé vajcia neplávajú Skúste dať vajce do asi 1 L osolenej vody (cca. 100 g soli). Čerstvé vajce bude stále padať ku dnu, staršie vajcia (asi 7 dňové) klesnú ku dnu a postavia sa do vzpriamenej polohy kvôli vzduchovej komore. Staré vajcia (asi 10 dňové) plávajú už hore na povrchu.

Pri rozbití: U čerstvého vajca bielok úplne obklopuje žĺtok. Žĺtok je pevný a prehnutý smerom hore. Keď je vajce staršie, žĺtko sa rozleje.

Osvetlenie: Presvieťte vajce s baterkou a držte ho proti slnečnému svetlu. Čerstvé vajce je priesvitné a žĺtok sa zobrazuje v strede.

 

Na čo musím dbať pri varení vajec?

Ak vajcia, ktoré sú uložené v chladničke, dáte priamo do vriacej vody, ľahko prasknú. Preto je lepšie ich dať do studenej vody aelbo prepichnúť ihlou na tupom konci. Alebo nechajte vajcia vonku, aby mali izbovú teplotu.

Varenie vajec trvá rozdielne dlho, podľa ich veľkosti. Vyskúšajte to podľa nasledujúcich približných časoch:

3-4 minúty pre vajce na mäkko

asi 10 minút pre vajce na tvrdo, ak by ste varili dlhšie, môže žĺtko stmavnúť.

 

Volské oko: Nikdy nesoľte volské oko hneď po tom, ako ste ho dali do panvice, ale vždy chvíľu pred servírovaním, až keď je žĺtok stuhnutý. Inak sa vám vytvoria nepekné biele škvrny na žĺtku. Niektorí kuchári profesionáli odporúčajú vajce rozbiť do vymastenej chladnej panvice.

 

Šúpanie vajec: Čerstvo uvarené vajcia sa ťažko šúpu. Schladením v ľadovej vode si šúpanie uľahčíte. Porolujte vajce pár krát po pracovnej ploche, pokiaľ šupka nepopraská a nezačne sa odlamovať od vajca. toto vám šúpanie tiež uľahčí.

Pošírované vajcia: Pri pošírovaných vajciach sa vloží vajce do vriacej vody s octom, ktorá sa pred vložením lyžicou roztočí. Vo vode sa žĺtko obalí bielkom. Toto býva niekedy výzva aj pre náruživých domácich kuchárov. Ponúkame vám trik, ako sa vám pošírované vajce určite podarí. Malú misku si vyložte potravinárskou fóliou, do nej rozbijte vajce a z fólie urobte vrecko. Potom pošírujte vajce vo fólii.

Aké sú najbežnejšie chyby pri varení jedál z vajec?

Najmä pri pečení s vajcami sa robia chyby, ktorým sa dá ľahko vyhnúť. Ak robíte sneh z bielkov, dávajte si pozor, aby sa do bielka nedostal ani kúsok žĺtka. Inak sa vám sneh nepodarí. Ak ale šľaháte žĺtka do koláča, musíte mať trpezlivosť. Až keď dosiahne žĺtko dvojnásobný objem a jeho farba zostane pastelová, je správne vyšľahané a koláč bude nadýchaný.

K čomu chutí volské oko & Co obzvlášť dobre?

Klasicky sa volské oko podáva k raňajkám s opečenou slaninkou, ale chutí aj s krémovým špenátom. Obzvlášť chutne chutí ale volské oko na steaku.

Klasická praženica sa dá zjemniť pár kvapkami tekvicového oleja a stane sa z neho ozajstná pochúťka. Aj na jemné pásky nakrájaná hľuzovka alebo nasekané čerstvé bylinky sa hodia na ozdobu takéhoto jedla. A ešte jeden malý tajný tip: Rozšľahajte vajcia v miske a pridajte k nej šľahačku. Praženica bude lahodná a krémová.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.