hygiena v kuchyni

Hygiena v kuchyni je obzvlášť dôležitá!

Väčšina ľudí si myslí, že miestnosť s najväčším počtom baktérií, je záchod. Ale nie je to pravda, je to kuchyňa! Dôvodom je, že tu stále pracujeme s rýchlo sa kaziacimi potravinami.

 

V kuchyni vládnu ideálne podmienky na rozvoj baktérií, keďže je tam mokro a teplo. Z tohto dôvodu je treba prikladať veľký význam čistote v kuchyni.

 

V zásade nie sú všetky mikroorganizmy škodlivé. Pre človeka majú dokonca zásadný význam, ako v črevnej flóre tak aj na našej pokožke slúžia ako prirodzená ochrana. Bez probiotických mikroorganizmov by neboli žiadne jogurty, syry alebo pivo.

 

V kuchyni existuje niekoľko kritických miest, ktoré sú ideálne pre mikroorganizmy, ako odtok, pracovná plocha, kuchynské prístroje a pomôcky, pomôcky na čistenie, chladničky, odpadkový kôš, ruky a infikované alebo dokonca pokazené produkty (hydina, vajcia, zelenina, šaláty…).

 

Z tohto dôvodu je dôležité držať sa zopár základných pravidiel v zaobchádzaní s potravinami. Po nákupe patria potraviny ako ryby, mäso, vajcia a mliečne produkty hneď do chladničky.

 

U mrazených potravín si dávajte pozor, aby ste neprerušili proces mrazenia, hlavne v lete.

 

Potraviny by sa mali rozmrazovať pomaly, pretože takto sa vytvorí málo baktérií. Ak chcete niečo nechať rozmraziť, dajte to najskôr do chladničky.

 

Pomôcky, ako nože a dosky na krájanie sa nemajú používať pre dve rozdielne potraviny, bez toho, aby ste ich predtým umyli.

 

To znamená, nikdy nepripravujte mäso a zeleninu s tými istými pomôckami, pretože môže prísť k nechcenému preneseniu mikroorganizmov.

 

Aj pravidelné umývanie pracovnej plochy, sporáku a kuchynskej podlahy je preto dôležité. K tomuto sú ale postačujúce štandardné domáce čistiace prostriedky.

 

V kuchyni by sa nemali používať dezinfekčné a antibakteriálne čistiace prostriedky, lebo inak si vypestujete odolné baktérie.

 

Je takisto dôležité, umývať drez každý deň horúcou vodou a čistiacim prostriedkom, a tiež utierky aj hubky.

 

Chladnička by sa mala pravidelne a dôkladne umývať čističom s obsahom octu.

 

Takisto je dôležité vyprázdňovať pravidelne odpadkový kôš. Keďže kvôli zbytkom jedla a kávovým filtrom je v koši vždy vlhko a teplo a týmto vládnu v koši ideálne podmienky pre baktérie.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.