ovocie

Ovocie – tipy a triky

Ako sa dá najlepšie uvariť, upiecť a spracovať ovocie? Od ananásu až po … vám prezradíme tipy a triky týkajúce sa sladkých plodov. Od zberu až po skladovanie.

 

Ananás

Plody najlepšie chutia, keď sú odtrhnuté už takmer zrelé a potom hneď privezené k nám.

Ananás sa tak či tak musí rýchlo spotrebovať, lebo veľmi rýchlo podlieha skaze.

Ananás je vtedy zrelý, keď sa vnútorné lístky dajú ľahko vytrhnúť. Aj podľa vône sa dá zistiť, či je ananás zrelý, musí už začínať voňať.

Aby ananás dozrel, nechajte ho pár dní na mäkkej podložke pri teplote asi 15 °C. Pri nižšej teplote sa na ovocí vytvoria nepekné čierne fľaky.

Bobuľové ovocie

Bobuľové ovocie by sa nemalo umývať, iba odtrhať. Inak stráca arómu, šťavu a tvar. Ak už chcete bobule umývať alebo musíte kvôli zašpineniu ovocia, tak si to dajte do sitka, trochu osprchujte a nechajte dobre odkvapkať.

Bobuľové ovocie je veľmi citlivý tovar a malo by sa skladovať, čo možno najkratšie. Vložte ich do chladničky, zabalené do nejakej utierky a zabráňte tomu, aby bolo ovocie niečím pritlačené. Bobuľové ovocie sa dá dobre zamraziť: jednotlivo poukladané na nejakú dosku a zamraziť. Potom ho dajte do uzatvárateľnej nádoby do mrazničky.

Citrón

Citrónová kôra by sa mala používať iba z chemicky neošetreného citróna. Umývaním neodstránite z kôry toxické konzervačné látky. Pred tým, než vytlačíte citrón porolujte ho trochu po pracovnej doske, dá takto viac šťavy.

Ak potrebujete aj kôru aj šťavu, najprv postrúhajte trošku kôry a až potom citrón vytlačte.

Ak potrebujete iba trochu citrónovej šťavy, napichnite citrón hrubou ihlou a citrón trochu stlačte.

Nikdy neskladujte citrón v chladničke, rýchlo sa tam vysuší.

Ďatle

Čerstvo pozberané ďatle sa najprv zmrazia, transportujú do Európy a až pred predajom sa rozmrazia. Mokré obareniny a kvapky cukru na stonke sú znakom dlhého skladovania. Ovocie v optimálnom stave sa dá hneď znova zamraziť. V chladničke vydržia zrelé ďatle 3-4 dni. Nezrelé ovocie sa dá spoznať na svetlohnedej šupke. Po pár dňoch skladovania pri izbovej teplote sú ale určite zrelé k jedlu.

Figy

Najlepšie chutia fialové figy, tie ktoré pochádzajú predovšetkým z Turecka, Talianska, Španielska a Grécka. Zelené figy, ktoré sa u nás ponúkajú v zime nie sú väčšinou aromatické. Zrelé figy by sa mali spotrebovať podľa možností hneď v deň nákupu. V chladničke ich skladujte maximálne 2 dni. Ak ešte nie sú úplne zrelé, dajte ich na mäkkú podložku a nechajte ich dozrieť pri izbovej teplote. Ako sa spozná, či sú figy zrelé? Ovocie je mäkké a ľahko praskne. Pozor: prezreté plody sú kašovité a rýchlo začnú kvasiť!

Hrušky

Hrušky sa veľmi zle skladujú. Rýchlo začnú hniť, preto bývajú v obchodoch často ponúkané ešte nedozreté. Potom je ich dužina tvrdá a nechutí veľmi dobre. Takéto hrušky sa musia ešte pár dní nechať dozrieť pri izbovej teplote.

Akonáhle šupka na hruške zožltne, začne hruška voňať. Vtedy chutí hruška najlepšie.

Hrušky obsahujú zo všetkých druhov ovocia najmenej ovocných kyselín. Preto chutia tak sladko. Hrušky sa dajú dobre zladiť s mnohými koreninami ako napríklad klinček, škorica alebo vanilka.

Zázvor obzvlášť vyzdvihne ovocnú arómu.

Pokvapkajte hrušku, tak isto ako jablko, po rozkrojení citrónovou šťavou, aby ste zabránili zhnednutiu dužiny.

Jablko

Žiadne iné ovocie nemá takú veľkú druhovú bohatosť.

Nikto nevie presne, koľko druhov jabĺk existuje na svete, ale určite ich je viac ako 20.000.

Kyslejšie druhy jabĺk ako napríklad Gloster, Boskoop, sa hodia na teplé dezerty alebo jablkovú štrudlu.

Sladké druhy, ako napríklad Coxova reneta alebo Delicious sa viac hodia do ovocných šalátov alebo tam, kde použité jablká už nebudete sladiť.

Podľa ponuky a chute sa vyplatí ochutnať aj zvláštne, neznáme druhy. Môžete sa dočkať prekvapenia.

Ak jablká ošúpete, pokvapkajte ich najlepšie citrónovou šťavou, inak začnú hneď hnednúť.

Jahody

Veľmi rýchlo sa pokazia. Už len jedna nahnitá jahoda môže nakaziť celý jahodový košík. Preto hneď po nákupe skontrolujte všetky jahody a vytrieďte poškodené.

Mango

Zrelé ovocie sa spozná hneď podľa intenzívnej vône. Okrem toho sa šupka ľahko poddá pri zatlačení prstom.

Mango skladujte oddelene od ostatného ovocia, pretože počas dozrievania uvoľňuje etylén. Vhodné na uskladnenie je sklo, kde aj ešte nezrelé plody rýchlejšie dozrejú. Niekedy to môže byť aj výhoda: Ak dáte napríklad vedľa zrelého manga nezrelé avokádo, rýchlejšie dozreje. V chladničke je uvoľňovanie etylénu viac menej blokované.

 

Melóny

Zrelé melóny sa dajú spoznať podľa ich intenzívnej vône. Nezrelé melóny pri izbovej teplote rýchlo dozrejú. Polky melónov, zamotané do fólie, môžete skladovať bez problémov pár dní v chladničke.

 

Orechy

Väčšina orechov sa zberá na jeseň. Orechy majú len obmedzenú trvanlivosť. Toto platí najmä pre vlašské orechy, ktoré kvôli ich vysokému obsahu oleja môžu začať zapáchať. Najdlhšie vydržia ošúpané. Kto si chce byť istý, mal by orechy skladovať v chladničke.

 

Pomaranče

Ak sa pomaranč obzvlášť chutne lesknú, má to jeden dôvod: Sú potreté vrstvou vosku, aby boli chránené počas transportu. Týmto spôsobom sú pomaranče odolnejšie a nevysušia sa. Ale na jedenie sa kôra nehodí. Takže ak budete potrebovať pri varení pomarančovú kôru, musíte si kúpiť pomaranče bez vosku. Pri veľa pokrmoch sú efektné pomarančové plátky. Stačí keď ošúpete pomaranč a ostrým nožom odstránite biele kôru.  Potom povykrajujte jednotlivé plátky, a to tak, že z mesiačikov odstránite šupku. Takto vzniknuté plátky pomaranča nielenže vyzerajú, ale aj veľmi dobre chutia, pretože žiadna horká šupka neruší lahodnosť.

 

Rebarbora

Pred úpravou rebarboru vždy ošúpte, lebo šupka obsahuje väčšie množstvo kyseliny šťaveľovej, ktorá môže vo väčších množstvách vyvolať zdravotné problémy. V podstate existujú tri rôzne druhy rebarbore, ktoré sa odlišujú vo farbe a kyslosti:

Zelenkastá rebarbora so zelenou dužinou, veľmi kyslá.

Červenkastá rebarbora so zelenou dužinou trochu horko kyslá

Červenkastá rebarbora s červenou dužinou a málo kyslá

 

Aj napriek kyslosti sa rebarbora varí vždy s citrónovou šťavou. Je to kvôli chemickej reakcii, pri ktorej zostane časť kyseliny viazaná. V chladničke by sa mala rebarbora uskladňovať iba pár dní. Ako kompót alebo džem sa dá rebarbora skladovať dlhšie.

Slivky

Pri nákupe ľahko spoznáte perfektné slivky: majú krásnu fialovú farbu, sú pevné a majú jemný biely voskový povlak, ktorý sa vytvoril priamo na strome a ktorý slivky takpovediac zakonzervuje a chráni pred vysušením. Čím viac ľudí sa sliviek dotýka, tým viac je tento povlak porušený. Preto by sa mali slivky umývať až tesne pred prípravou alebo jedením.

Takzvané domáce slivky vydržia najdlhšie v chladnom prostredí. Priamo v chladničke slivky stratia svoju arómu.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.