bylinky v kuchyni

Ako používať bylinky v kuchyni?

Kto používa vo svojej kuchyni bylinky, získa viac chuti s menším množstvom soli. Okrem toho, bylinky obsahujú veľké množstvo minerálnych látok a vitamínov, takže aj kvôli tomuto by mali byť súčasťou zdravého stravovania. Ale treba dbať na to, aby ste bylinky používali surové alebo sa varili len minimálne. 

Ak ste sa rozhodli používať bylinky pri varení, tu je pár tipov, ako ich použiť a čo s môžete s čím kombinovať. 

Bazalka – hodí sa takmer ku všetkým stredomorským pokrmom. Bazalkou môžete oživiť chuť šalátov, polievok (najmä rajčinovej) alebo cestovín, všade, kde dávate rajčiny, môžete dať aj bazalku. Najlepšie chutí čerstvá. Varením stráca výživné látky. Bazalka je vhodná aj pri redukčných diétach. Môžete ju použiť aj namiesto žuvačky na osvieženie dychu.

Borák ma chuť podobnú uhorke, korenistú a osviežujúcu. Preto sa používa k dochuteniu šalátov – hlávkových a uhorkových, kapustovej zeleniny, polievok, hríbov. V uhorkovom šaláte im môžete dokonca nahradiť uhorky. Pri varených pokrmoch pridávajte borák až tesne pred dovarením, aby nestratil arómu. Borák posiluje činnosť srdca a pôsobí ako diuretikum.

Estragón má vysoký obsah esenciálnych olejov, kvôli ktorým má trpkú chuť. Povzbudzuje chuť do jedla. Rýchlo vädne, preto sa musí hneď spracovať. Hodí sa k šalátom, rybám a hydine. Je typický pre francúzsku kuchyňu. Nesmie sa variť.

Kerblík (trebulka) stimuluje metabolizmus, čistí krv a detoxikuje. Je vhodný do jemných polievok, hodí sa k jedlám z vajíčok a hydiny, do bylinkového masla, tvarohových nátierok. Do jedla sa pridáva krátko pred servírovaním.

Koriander je typická bylinka pre ázijskú kuchyňu, má podobnú chuť ako aníz. Hodí sa k pokrmom z woku, podporuje chuť do jedla a zmierňuje nadúvanie. Semená koriandra môžeme použiť na prípravu rajčinových omáčok, na dochutenie napríklad jablkového koláča alebo džemov. Môžeme použiť dokonca aj koreň koriandra, tak isto ako koreňovú zeleninu.

Kôpor – má upokojujúci vplyv na nervy, povzbudzuje chuť do jedla a zmierňuje tráviace ťažkosti. Kôpor sa ideálne hodí k uhorkám, rybám, morským plodom, ku koreňovej zelenine, karfiolu, kapuste a dokonca aj k vajíčkam. Kôpor pridávajte k vareným jedlám až nakoniec, varením sa stráca aróma. 

Ligurček nazývame aj maggi korením, používa sa hlavne na dochutenie polievok a dusených pokrmov. Kvôli trošku horkej chuti pripomína celer. Veľmi dobre harmonizuje s cesnakom. Pomáha pri plynatosti a lieči reumatizmus. 

Majoránka nemôže chýbať v žiadnej pašteke, fašírkach alebo zapekaných zemiakoch. Hodí sa aj k pečenému a grilovanému mäsu. Majoránka urýchľuje trávenie a podporuje obranyschopnosť organizmu. 

Marinka voňavá má ukľudňujúce účinky a pomáha pri poruchách spánku. Ale mal by sa dávkovať opatrne, pri predávkovaní môže spôsobiť bolesti hlavy. Používa sa hlavne do nápojov, napríklad májové bowle.

Mäta sa hodí k dezertom, ale aj k mäsu a rybám s jogurtovou omáčkou. Esenciálne oleje z mäty stimulujú tok žlče a upokojujú žalúdok a črevá.

Medovka lekárska chutí vo všetkých jedlách, ktoré by sa mohli ochutiť citrónovou šťavou. Môže sa použiť na pečené alebo grilované mäso, do šalátov, omáčok, polievok, ale aj na koláče alebo do tvarohu. Čaj z medovky sa používa pri bolestiach hlavy a zubov. Používa sa aj do mastičiek na herpes.

Medvedí cesnak – chutí takisto ako cesnak, akurát človek po ňom tak nesmrdí. Je mnohostranne použiteľný. Ak do nejakého jedla pasuje cesnak, bude chutné aj s medvedím cesnakom. Môžete z neho urobiť aj pesto.

Oregáno má horkú, mierne pikantnú chuť, využíva sa hlavne v talianskej a gréckej kuchyni. Môžete ho použiť na dochutenie šalátov, mäsa, zemiakov, ryže, polievok, rajčinových jedál a hlavne na pizzu. Podporuje chuť do jedla a ukľudňuje nervy.

Palina je ideálna bylina pre tučné jedlá. Podporuje optimálne spaľovanie tuku.

Pažítka kvôli vysokému obsahu vitamínu C posilňuje imunitu. Patrí k najobľúbenejším bylinkám v kuchyni. Používať by sa mala surová a je vhodná najmä do šalátov a polievok.

Petržlen patrí k najznámejším bylinkám u nás. Hodí sa takmer ku všetkým pokrmom, hlavne k šalátom a polievkam. Vynikajúca je v bylinkovom tvarohu, ale dá sa z nej urobiť aj pesto. Je bohatá na provitamín A, vitamín B1, B2 a C a vápnik. Pomáha tráveniu a prečisťuje krv.

Potočnica lekárska chutí podobne ako reďkovka a hodí sa k mliečnym produktom, vajíčkam a kurčaťu. Obsahuje veľa vitamínu C a podporuje imunitný systém.

Rozmarín by mal znižovať bolesti hlavy, ukľudniť nervozitu a pozitívne ovplyvniť činnosť žalúdka, čriev a žlčníka. Patrí k najznámejším stredomorským bylinkám. Je súčasťou známych provensálskych byliniek. Hodí sa k zemiakom, jedlám zo zeleniny ako aj k rybám.

Rukola chutí korenisto a kyslasto. Jej horké látky povzbudzujú apetít a trávenie. Rukola sa hodí do šalátov, ale aj krátko podusená do rizota alebo cestovín.

Saturejka chutí mierne pikantne a varí sa spolu s jedlom. Dodá strukovinám a duseným jedlám typickú chuť. Posilňuje žalúdok a podporuje trávenie.

Šalvia má korenistú, trochu horkú arómu a z tohto dôvodu by sa mala používať iba striedmo. Používa sa pri zápaloch hrdla. Kvôli svojim éterickým olejom sa hodí najmä k pikantným jedlám. Môžete ho použiť aj pri zelenine, cestovinách alebo pri príprave nápojov. Varením stráca na chuti.

Tymián pomáha pri kašli a bronchitíde. Má korenisto sladkú chuť a až pri varení sa uvoľňuje jeho intenzívna aróma, aj preto by sa mal dávkovať opatrne. Jeho chuť je nepostrádateľná v stredomorskej, talianskej a francúzskej kuchyni.

Žihľava nie je len liečivá bylinka, ale môžeme ju používať aj pri príprave jedál. Ak žihľavu krátko sparíme, bude chutiť podobne ako špenát. Môžete ju použiť všade tam, kde by ste použili špenát. Okrem toho je žihľava bohatá na vitamíny a minerálne soli a podporuje tvorbu krvi.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.