čaje na podporu chudnutia

Tieto čaje vám pomôžu pri chudnutí

Existuje veľa čajov, ktoré Vám pomôžu pri chudnutí. Ponúkame Vám najznámejšie z nich.

Aníz

Kňaz Kneipp pripisuje anízovému čaju silné účinky proti nadúvaniu a proti kŕčom. Aníz posilňuje žalúdok, podporuje trávenie a okrem toho, anízový čaj aj veľmi dobre chutí.

Fenikel

Fenikel je jednou z takzvaných „otvárajúcich“ liečivých rastlín, podporuje vylučovanie. Nielen z priedušiek, ale aj zo žalúdočného a črevného traktu.

Fialka

Čaj z fialiek podporuje prečistenie pleti zvnútra a pomáha pri nervozite a pre svoje upokojujúce účinky aj pri nespavosti. Kvety fialky môžete pripravovať spolu s púpavou a harmančekom, získate veľmi chutný čaj.

Harmanček

Harmanček pôsobí obyčajne upokojujúco, ako na dušu tak aj na žalúdok a črevá. Harmančekový čaj by sa mal ale piť s mierou. Ale nie kvôli tomu, žeby bol vo väčších množstvách škodlivý, ale aby si naň telo nenavyklo a v prípade núdze, aby sa dokázali využiť liečivé účinky harmančeka.

Jablkové šupky

Čaj z jablkových šupiek je pôvodne jednoduchý roľnícky čaj, ktorý sa pripravoval z jablkových šupiek usušených v rúre. Pre generáciu našich prastarých rodičov nebol tento nápoj len niečo bežné, keďže išlo o veľmi lacný nápoj, ale bol aj významným zdrojom vitamínov. Čaj z jablkových šupiek si môžete vychutnávať bezpečne aj vo väčších množstvách.

Jahodové listy

Čaj z jahodových listov prečisťuje krv a pôsobí ako diuretikum. Kňaz Kneipp radí piť tento čaj spolu s bylinkou, marinkou voňavou, vyzdvihne to jeho arómu. Marinka voňavá má upokojujúce účinky, na dušu rovnako ako aj na črevá. Čaj z jahodových listov sám o sebe chutí trošku mdlo, preto sa odporúča kombinovať ho s inými druhmi čajov.

Kapsička pastierska

Tiež patrí k bylinkám, ktoré odporučil kňaz Kneipp. Bylinka s malými bielymi kvietkami zlepšuje pohyb čriev a podporuje tak vyprázdňovanie. Za ideálne sa považujú dve až tri šálky tohto čaju denne.

Mäta pieporná

Čaj s výraznou chuťou miluje veľa ľudí, ktorý inak bylinkové čaje nepijú radi. Mätový čaj funguje dobre na žalúdok a črevá. Pravidelné popíjanie mätového čaju je ale škodlivé pre ľudí citlivých na žalúdok. Dojčatá a malé deti nemôžu piť mätový čaj alebo iné nápoje z mäty kvôli nebezpečenstvu udusenia.

Medovka

Čaj z medovky (citrónová medovka) rozvíja celkom jemnú delikátnu arómu. Je to bylinka s univerzálnym účinkom – upokojujúci, relaxačný, ale aj posilujúci a povzbudzujúci.

Nechtík

Krásny záhradný kvet so žltými až červenkastými kvetmi je považovaný za očisťujúcu bylinku. Tento čaj môžete piť spolu so žihľavovým.

Pomarančové kvety

Čaj z pomarančových kvetov nie je veľmi lacný, ale kvôli svojej jemnej kvetinovej vôni chutí výnimočne. Je to dobrá alternatíva pre tých, ktorý nie sú priateľmi bylinkových čajov. Čaj z pomarančových kvetov má upokojujúci účinok a preto sa môže byť aj večer.

Púpava

Z púpavy sa dajú využiť prakticky všetky časti – korene, lístky, kvety. Najväčší účinok majú ale rastlinky na jar. Ak sa raz rozhodnete ochutnať tieto plné žlté kvietky, budete prekvapený ako sladko chutia. Púpavový čaj stimuluje metabolizmus, čistí a posilňuje tráviacu oblasť a tiež pôsobí osviežujúco. Púpavu si môžete vychutnávať aj vo väčších množstvách.

Ruža

Čaj z ružových lístkov sa dá veľmi jednoducho pripraviť. Ale môžu sa použiť len nestriekané ruže. Zopár lístkov prelejte vriacou vodou a nechajte lúhovať asi 10 minút. Farba čaju závisí od farby kvetov. Chuť je jemná a jemne aromatická. Ruži sa pripisuje harmonizujúci účinok – upokojuje a zahreje srdce.

Sedmokráska

Sedmokráska očisťuje krv a z tohto dôvodu sa hodí ako podporný ako podporný prostriedok pri diétach. Ale kto chce zbierať sedmokrásky, mal by to robiť len na jar. Vtedy tieto malé kvietky rozvíjajú najviac svoju silu a intenzívnu arómu.

Šalvia

Šalviový čaj má intenzívnu chuť, prečisťuje krv a zabraňuje poteniu. Šalviovým lístkom sa pripisujú silné účinky, ktoré podporujú zažívanie.

Šípky

Ovocný čaj so silnou ovocnou chuťou, bohatý na vitamín C. Príliš veľa šípkového čaju sa ale pri diéte neodporúča, pretože je skôr kyslejší, preto je výhodnejšie dávať prednosť základným čajom.

Žihľava dvojdomá

Čaj zo žihľavy je cenený kvôli schopnosti čistiť krv a pomáha úžasne aj pri detoxikácii. Žihľava mávala svoje pevné miesto v bylinkovej záhrade kláštorov. Odporúča sa dvojtýždňová žihľavová kúra na jar na prečistenie krvi.

 

A ešte zopár čajových zmesí

 

Na upokojenie:

Koreň valeriána, šípky, listy medovky a kvety levandule zmiešajte v rovnakom pomere. Na jednu šálku rátajte s 1 kávovou lyžičkou usušenej bylinkovej zmesi. Zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút prikryté lúhovať, preceďte a môžete piť.

 

Na prečistenie:

Zmiešajte žihľavu, kvet nechtíka a listy bazy v rovnakom pomere. Jednu kávovú lyžičku tejto zmesi dajte do šálky a zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút lúhovať, preceďte a môžete piť.

 

Zmesi na podporu pri diéte:

Zmiešajte v rovnakom pomere žihľavu, sedmokrásku, púpavu a fialku. Na jednu šálku rátajte s jednou kávovou lyžičkou bylinkovej zmesi. Bylinky prelejte vriacou vodou,  nechajte 10 minút prikryté lúhovať, preceďte a môžete piť. Tento čaj môžete piť po šálke ráno, na obed a večer tri týždne. Čaj pomáha aj pri detoxikácii.

 

Tipy

Priatelia čierneho čaju by mali vyskúšať čaj rooibos. Tento africký čaj sa pripravuje z tŕňov kríka, neobsahuje triesloviny, má jemnú príchuť a pripomína trochu silný čierny čaj. Čaj rooibos platí aj ako detoxikačný čaj. Jemu príbuznému, čaj z honeybushu, sa pripisuje takisto táto vlastnosť.

 

Abatyša Hildegarda von Bingen (1098 – 1179) opísala vo svojich spisoch o prírodných a liečebných účinkoch mnohých bylín. Niektoré z čajov, ktorý odporúčala pred takmer tisíc rokmi, benediktínska mníška, sú komerčne dostupné dodnes. Obzvlášť populárna je „zmes 7 byliniek“, ktorá má mierne horkastú chuť. Skladá sa z anízu, bedrovníka, feniklu, rasce, rebríčka, paliny a borievky.

Hildegarda si cenila tiež alpíniu liečivú, nahnedlý-červené koreň, ktorý patrí do rodiny zázvoru. Prášok z alpínie od Hildegardy je často používaný na prípravu bylinných vín a podporuje činnosť žalúdka a čriev; a je tiež dobrý pre vaše srdce.

 

 


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.