výhonky a klíčky

Zdravé výhonky v kuchyni

Varenie s klíčkami a výhonkami

Malé balíčky plné energie s veľkým účinkom

 

Klíčky a výhonky sú naozajstnou explóziou vitamínov a minerálov. Ich rozmanitosť je obrovská, pestovanie na okennom parapete je naozaj jednoduché a doba klíčenia je veľmi krátka.

 

Kým sme predtým poznali len sójové a bambusové výhonky z konzervy, dajú sa už v obchode kúpiť čerstvé výhonky. Ale výber výhonkov veľký aj tak ešte nie je. Skvelou alternatívou je preto ich pestovanie doma. Uvidíte, okrem toho, že urobíte niečo pre svoje zdravie, urobí vám to aj radosť. A budete aj prekvapení, aká je neuveriteľne veľká ponuka vhodného osiva. A u väčšiny semien už po troch, štyroch dňoch môžete zbierať úrodu!

 

Aké klíčky existujú?

Sójové výhonky a výhonky mungo fazúľ sa získavajú zo žltých prípadne zelených sójových bobov. Viete ale o tom, že výhonky sa dajú pripraviť zo všetkých druhov strukovín? Aj šošovica a hrach sú pochúťkou. A dokonca sú vyhľadávané aj obilné zrná – napríklad pšenica, raž, jačmeň, amarant a quinoa. Okrem toho sa dajú výhonky získať aj zo semien hlúbovín, ďateliny, reďkovky, žeruchy a horčice, dokonca aj zo semien slnečníc a tekvice. Skoro všetky druhy rastlín, ktoré rýchlo klíčia, sú vhodné pre pestovanie klíčkov a výhonkov.

 

Populárne klíčky mungo fazúľ sú vhodné aj pre začiatočníkov, keďže sú nekomplikované. Na trhu je veľká ponuka možností, všetko je len otázkou vkusu, čo Vám chutí. Hitom sú teraz aj brokolicové výhonky. Tvrdí sa, že sú prevenciou proti rakovine. Nájdite si svoju vlastnú chuť.

 

Malé balíčky plné energie s veľkým účinkom

Výhonky sú malé elektrárne. Obsahujú tak veľa živín, koľko ich už nikdy ako rastliny nebudú obsahovať, zabalené v najmenších klíčkoch. Už v semenách sa nachádza veľa vitamínov a minerálov. Ale ak začnú semená klíčiť, znásobuje sa množstvo vitamínov aj minerálov. Napríklad u pšenice sa znásobí množstvo vitamínu D o 600 krát.

Ale aj obsah iných vitamínov a minerálov stúpa u všetkých výhonkov a klíčkov. Počas klíčenia sa uvoľňuje nespočetné množstvo minerálov, ktoré boli v semenách viazané. Silné účinky výhonkov a klíčkov na naše zdravie spočívajú okrem toho vo vysokom obsahu vlákniny a sekundárnych rastlinných látok. Výhonky posilujú imunitu. Pôsobia antioxidačne, antimikrobiálne a protizápalovo.

 

Semená nakupujte ale v špecializovaných obchodoch, len tu dostanete správne semená, vyčistené a vytriedené. Semená, ktoré sú určené na siatie do záhrad, sú nevhodné, pretože sú chemicky ošetrené.

 

Metódy na vypestovanie výhonkov

 

Nie je vôbec náročné doma si vypestovať výhonky. A stačí Vám k tomu pomerne málo pomôcok. Pri všetkých postupoch je spôsob pestovania podobný. 

 

Najjednoduchšie je to so zaváracím pohárom, sieťkou na hmyz a gumovým krúžkom. Ale v obchodoch ponúkajú aj špeciálne poháre na klíčenie a výhonky.

 

Originálne prístroje sa skladajú z misiek z plexiskla, ktoré sú umiestnené nad sebou. Ale výhonky sa dajú jednoducho vypestovať na kuchynskom papieri alebo na vate, ktorý umiestnite do vhodnej nádobky a udržujete ich vlhké. Tento spôsob sa hodí hlavne pre žeruchu, ľanové semená a horčicu.

 

Tipy a triky k pestovaniu výhonkov

 

  • Výhonky nemôžu nikdy stáť na priamom slnku. Je tam veľmi horko a semená majú potom sklon k plesniam.
  • Výhonky potrebujú rovnomernú teplotu klíčenia okolo 21 °C. Ak sa ochladí, spomalí sa klíčenie a rast. Ak je teplota vyššia, rastú síce rýchlejšie, ale potrebujú aj viac starostlivosti.
  • Semená klíčia najlepšie v tme. Hneď ako uvidíte klíčky, musíte postaviť nádobku na svetlo. Zvyšuje to obsah cenných látok a znižuje obsah dusičnanov.
  • Výhonky sa musia pravidelne umývať, najlepšie dva až tri krát denne. Klíčky musia mať stále dostatok vody, nie veľa, ale tiež nie málo.
  • Väčšina výhonkov sú zrelé po 3 až 4 dňoch. Pred prípravou sa ale musia dôkladne umyť, alebo dokonca vložiť na chvíľu do vriacej vody, aby sa zničili možné baktérie.
  • Všetky nádoby a príslušenstvo, ktoré používate, musíte vždy starostlivo vyčistiť. Najlepšie vyvariť alebo umyť octovou vodou.
  • Zvyšky výhonkov a klíčkov môžete uchovávať v chladničke v zatvorenej nádobke pár dní. Ale musíte ich denne preplachovať. Na kuchynských papierových utierkach v nádobách určených na dlhodobé uskladnenie ich môžete skladovať aj 2 týždne. Keďže pomaly rastú, len sledujte, či nezapáchajú.
  • Výhonky môžete aj mraziť. Ale najprv ich musíte krátko blanšírovať. Potom ich dáte mrazené priamo na panvicu.
  • Strukoviny obsahujú stopy prírodných toxínov. Tieto toxíny sa pri procese klíčenia eliminujú. Rozštiepia sa a odstránia. Varenie je zbytočné, pretože varením sa eliminuje liečivá sila a životnosť.
  • Výhonky sa môžu v kuchyni použiť na mnoho spôsobov. Môžete ich pridať k šalátom alebo zľahka osmažiť, ako zeleninovú prílohu. Môžete nimi zjemniť ázijské pokrmy alebo si ich pridajte do smoothie. Existujú nekonečné možnosti ich využitia. Chutné sú aj jednoducho len s čerstvým pečivom.



 

 


3 komentáre
Andrea

4 novembra, 2016 @ 10:29 pm

Odpoveď

musím niekedy vyskúšať, výhonky som ešte nepripravovala

PavlinaOn

7 novembra, 2016 @ 8:43 pm

Odpoveď

Chutnala som u sestry šošovicové výhonky, boli vynikajúce, už chystám aj ja 🙂

Susan

6 marca, 2017 @ 5:23 pm

Odpoveď

tiež používam klíčky v kuchyni, je to také spestrenie stravy a doplnenie vitamínov a minerálov

Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.