Tipy a triky pre čistú kuchyňu

Tipy a triky pre čistú kuchyňu

Hygiena v kuchyni je dôležitá. Aby bola kuchyňa aj po varení znova čistá, dali sme dohromady zopár tipov a trikov pre čistenie chladničky, mikrovlnky, rúry, fritézy, digestora a sporáka. Takto sa bude kuchyňa za chvíľu znova lesknúť!

 Ako správne vyčistiť chladničku

Najmä v chladničke je dôležitá hygiena, pretože baktérie sa môžu tvoriť hlavne v potravinách. Aj preto sa musia potraviny pravidelne kontrolovať a vytriediť. Najlepšie je orientovať sa tu podľa čuchu, chuti, výzoru a dátumu spotreby. Pre správne vyčistenie chladničky ju vypnite a kompletne vyprázdnite. Potom povytierajte vlhkou utierkou s čistiacim prostriedkom alebo octom či citrónovou šťavou. Vytrite do sucha. Nepríjemné zápachy z chladničky odstránite malou miskou s kávovou usadeninou.

Rýchle a jednoduché vyčistenie mikrovlnky

V mikrovlnke sa často stane, že niečo vyprskne alebo pretečie. Aby sme tomuto zabránili, môžeme cez jedlo natiahnuť fóliu (ale nie hliníkovú!). Škvrny je najlepšie hneď odstrániť. Ak by fľaky nepovolili, vyskúšajte vodu s trochou octu, citrónovej šťavy alebo čistiaceho prostriedku. Aby ste sa dostali ku všetkým miestam v mikrovlnke, môžete využiť pôsobenie vodnej pary. Jednoducho naplňte misku vhodnú do mikrovlnky vodou a zapnite na plný výkon pár minút. Takto vznikne para. Potom počkajte asi 30 minút a potom umyjte mikrovlnku vlhkou utierkou.

Pre žiariacu rúru

Trik pre mikrovlnku funguje aj pri rúre. V pekáči zmiešajte vodu s citrónovou šťavou, vložte ju do rúry a zahrejte ju na 100 °C. Nechajte kvapalinu odpariť a potom ju zotrite. Ďalšia možnosť je posypať vlhké kuchynské utierky kypriacom práškom a položte ich na dno a steny rúry. Zapnite rúru na 50 °C a utierky tam nechajte tak dlho, kým sa špina uvoľní. Ak by boli už utierky suché, jednoducho ich postriekajte vodou. Pri veľmi veľkom znečistení si vyrobte krém z hydroxidu sodného a vody a potrite týmto krémom znečistené miesta. Potom ich vydrhnite kefou alebo utierkou. Aj pena na holenie sa dá použiť na vyčistenie rúry. Jednoducho ňou postriekajte rúru, nechajte pôsobiť a keď pena spadne, vlhkou handričkou rúru umyte. Poprípade toto viac krát opakujte. Tieto metódy fungujú aj pri plechoch na pečenie.

Takto zostane fritéza čistá

Fritéza by sa mala dôkladne vyčistiť po každom použití. Najprv musíte vyliať vychladnutý olej a odborne zlikvidovať. Potom do fritézy nalejte vodu až po značku a pridajte čistiaci prostriedok. Fritézu zapnite asi na 10 minút. Tekutinu nechajte vychladnúť a vylejte ju. Potom ju umyte čistiacim prostriedkom s obsahom octu. Ak by sa touto metódou fritéza úplne nevyčistila a zostali by v nej usadeniny tuku, buď nechajte dlhšiu dobu pôsobiť vodu s čistiacim prostriedkom alebo viac znečistené miesta ošetrite benzínom na pranie alebo detským olejom.

Tipy pre čistenie digestorov

Kryt digestoru by sa mal pravidelne čistiť, najlepšie zmesou prostriedku na umývanie riadu a vody. Na toto použite kľudne viac čistiaceho prostriedku alebo použite alkalický kuchynský čistič. Najlepšie je na to použiť mikrofázové utierky. Na vysušenie použite utierku, ktorá nepúšťa vlákna. Takto môžete vyčistiť aj kovový filter. Ale môžete ho umyť aj v myčke. Čím častejšie varíte s tukom, tým je to potrebnejšie. U digestorov s uhlíkovým filtrom sa tento musí pravidelne vymieňať (každé tri mesiace).

Takto bude sklokeramická varná doska opäť žiariť

Na sklokeramickej varnej doske sa môžu ľahko pripáliť zvyšky jedál a striekance. Preto je dôležité, vždy po použití varnej dosky, len čo vychladne, ju hneď umyť s vlhkou handričkou a čistiacim prostriedkom.

Ak by aj tak zostali na varnej doske odolné fľaky, môžete ich odstrániť krémom z vody a kypriaceho prášku alebo prášku na drhnutie hrncov. Jednoducho touto zmesou potrite varnú dosku, nechajte chvíľu pôsobiť a potom zostrite. Aj tu pomáha citrónová šťava pre čistú a lesknúcu sa dosku. Ak by vám ani toto nepomohlo, môžete spálené nečistoty zoškrabať starou kreditkou alebo škrabkou. Keď už na doske nie sú žiadne nečistoty, môžete ju vyčistiť čistiacim prostriedkom na sklo.


1 komentár
pepino1

12 októbra, 2016 @ 9:47 pm

Odpoveď

rura vyskusana, funguje to

Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.